Przejdź do komentarzy

Szanowni Państwo,

Przekazuję Państwu projekt Strategii Rozwoju Województwa Pomorskiego 2030, czyli najważniejszy dla Regionu dokument, który określa wizję rozwojową Pomorza w kolejnej dekadzie.

Zjawiska globalne, z którymi przyjdzie nam się mierzyć będą bezprecedensowe. Sposób, w jaki się do nich zaadoptujemy i je wykorzystamy, na długie lata określi ścieżkę rozwojową naszego województwa. Zmiany klimatu, rewolucja technologiczna, powszechna cyfryzacja życia, starzenie się społeczeństwa i zmieniające się w wyniku tych procesów relacje między ludźmi – to największe wyzwania, które musimy brać pod uwagę planując rozwój województwa pomorskiego w perspektywie 2030 r. Jednocześnie fundamentalne jest, aby realizacja Strategii 2030 umożliwiła wzmocnienie wspólnoty regionalnej i nie wykluczała żadnych mieszkańców województwa, niezależnie od tego, w jakich częściach regionu mieszkają.

Warunkiem sukcesu Strategii 2030 będzie regionalne porozumienie i współdziałanie wokół przyjętych celów rozwoju.

Od przyjęcia pierwszej strategii rozwoju województwa mija dwadzieścia lat. Już po raz czwarty podejmujemy wyzwanie przygotowania tego dokumentu. Strategia z 2000 r. była pierwszą próbą określenia wizji Pomorza oraz zaplanowania rozwoju na poziomie regionalnym. Z kolei w 2005 r. pojawiły się nowe wyzwania i szanse wynikające z przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. Efektem rozpoczętych wówczas inicjatyw jest na przykład Pomorska Kolej Metropolitalna. Poważną zmianę naszego myślenia o rozwoju regionu przyniosła Strategia z 2012 r., w której Samorząd Województwa Pomorskiego przyjął rolę lidera i koordynatora działań rozwojowych. Strategia umożliwiła wejście w kolejną fazę rozwoju, w której zostały podjęte ukierunkowane i skoordynowane działania przy zaangażowaniu szerokiego grona partnerów. Efektem takiego podejścia są pionierskie w skali naszego kraju zintegrowane przedsięwzięcia, takie jak realizowany ze wszystkimi powiatami projekt kształtowania sieci szkolnictwa zawodowego, regionalne szlaki kajakowe oraz rowerowe, czy informatyzacja usług w kluczowych dla regionu szpitalach. 

Projekt Strategii 2030 przekazany w Państwa ręce jest efektem prac prowadzonych w 2019 r. przez Samorząd Województwa Pomorskiego we współpracy z ekspertami i praktykami, którzy wsparli tworzenie dokumentu swoją wiedzą i doświadczeniem. Istotny jest także wkład Subregionalnych Zespołów Roboczych reprezentujących samorządy lokalne, partnerów społeczno-gospodarczych, a także przedstawicieli trzeciego sektora.

Szanowni Państwo

Rozpoczynamy debatę regionalną na temat projektu Strategii 2030. Potrwa ona do końca czerwca 2020 r. Będzie to proces transparentny, merytoryczny i partnerski, a wszystkie głosy wnikliwie przeanalizowane. Zachęcam Państwa do aktywnego w nim udziału!

 

Mieczysław Struk

Marszałek Województwa Pomorskiego

Widok zawartości stronUżywamy cookies i podobnych technologii w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że ciasteczka będą umieszczane w Twoim urządzeniu elektronicznym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.
Akceptuj